Test Çözme Becerisi:

·         Bir konuyla ilgili soruları çözmeden önce o konuyu iyi öğrenmelisiniz. Soru çözerek de öğrenip öğrenmediğinizi kontrol etmiş olursunuz.
 
·         Hangi sınava hazırlanıyorsanız o sınavın niteliğine uygun sorular çözmelisiniz. Örneğin Türkçe dersi soruları SBS’de, YGS, LYS, KPSS, ALES ve DGS gibi sınavların tamamında vardır; ancak her sınavda soruların özellikleri farklıdır.
 
·         Soruları süre tutarak çözün. Çünkü gerçek sınav sadece bilginizi değil, bilgiyi kullanma hızınızı da ölçmektedir.
 
·         Her sorunun size sınavda sorulabileceğini düşünerek yanıtlamaya çalışın. Çözemediğiniz veya yanlış çözdüğünüz sorunun mutlaka doğru çözümünü öğrenin.
 
·         Soruyu çok fazla okuyarak zihninizi karıştırmayın.
 
·         Soruyu çözmenizi sağlayacak soru metninde yer alan önemli kelimelerin altını çizin. Dikkat: Önemli önemsiz her sözcüğün, her satırın altını çizmekten kaçının!
 
·         Her gün belirli miktarda soru çözün. Soru çözmek sizde bir alışkanlık olsun.
 
·         Soru kökünü ve soru paragrafını anlamadan şıkları okumaya başlamayın. Önce sizden istenilenleri ve size verilenleri iyi belirleyin. Bu sizin cevabı daha kısa sürede ve daha doğru bir şekilde bulmanızı sağlayacaktır.
 
·         Bütün şıkları okumadan doğru olduğuna inandığınız şıkkı işaretlemeyin. Çünkü bazı sorular sizden en doğru cevabı bulmanızı ister.
 
·         İki cevap da birbirine benziyorsa, cevap büyük ihtimalle ikisi de değildir. İki şık birbirinin zıttaysa, bunlardan biri doğrudur.
 
·         Özellikle sözel sorularda yanlış olduğuna kesin emin olmadıkça, ilk tahminde bulunduğunuz cevabınızı değiştirmeyin.
 
·         Doğru çözdüğünüzden emin olmadığınız soru ve sorular varsa o soruya hemen değil de, ikinci turda bakın.
 
·         Yanlış çözdüğünüz sorulardan ötürü ümidinizi kaybedip karamsarlığa düşmeyin. (Hala deneme sınavlarındasınız: her yanlış çözdüğünüz soru şayet doğru çözümünü öğrenirseniz sizin için bir kazançtır.)
 
·         Çözemediğiniz soruları düşünerek stres yapmayın. Her öğrencinin çözemeyeceği sorular mutlaka çıkar.
 
·         Uzun paragraftan oluşan soruları “uzun soru zordur” yargısında bulunarak o soruyu okumadan geçmeyin. Paragraf sorularının en önemli özelliği cevabının paragrafın içinde gizli olmasıdır.
 
  • Paragraf sorularında önce soru kökünü okursanız paragrafı daha kolay ve kısa sürede anlarsınız. Bu ise soruyu daha çabuk çözeceğiniz anlamına gelir.
  • Doğru cevaba daha kısa sürede ulaşmak istiyorsanız yanlış olduğuna inandığınız şıkları hemen eleyin. Kalan şıklar üzerine düşünün.
  • Sayısal sorularda işlemleri mutlaka kaleminizi kullanarak yapın.