Açık Lise 2014 KPSS'ye kimler başvurabilir?

Açık Lise Öğrencileri KPSS'ye Girebilir mi? 

Açık Lise KPSS'ye kimler girebilir 2014 güncel bilgi için KR Açık Lise tıklayın!

"Açık Lise öğrenci ve mezunları KPSS'ye girebilir mi?" sorusu, 2014 KPSS yaklaşırken en çok sorulan sorulardan birisi olmaya başladı. Bu soruya henüz 2014 KPSS Başvuru Kılavuzu yayınlanmadığı için, başvuru koşulları açısından herhangi bir farklılık göstermeyen 2012 KPSS Ortaöğrenim ve Önlisans Başvuru Kılavuzuna bakarak cevap verilebilir. (Biz sizin için tarihleri güncelledik.) Kılavuzun 1. sayfasında şu bilgiler yer alıyor:

 

1.6

2012-KPSS (Ortaöğretim / Önlisans) ortaöğretim okullarından veya önlisans programlarından (lise, meslek lisesi, iki yıllık meslek yüksekokulları ve dengi açıköğretim) mezun olanlar ile sınavın geçerlilik süresi içerisinde (iki yıl) mezun olabilecek durumda bulunanlar içindir.

1.7

Kamu kurum ve kuruluşlarının B Grubu Kadrolarına ilk defa atanacakların geçerli bir KPSS puanına sahip olmaları zorunludur. 2014 yılında yapılan KPSS sınavının geçerlilik süresi ortaöğretim ve önlisans düzeyindeki adaylar için Eylül 2016 tarihinde sona ereceğinden kamu kurum ve kuruluşlarının B Grubu Kadrolarına atanmak üzere tercih yapmak isteyen adayların bu sınava mutlaka girmeleri gerekir.

1.8

Adayların, B Grubu Kadrolar için ÖSYM’ce gerçekleştirilecek yerleştirme işlemlerine son başvuru tarihi itibariyle sınava girdikleri öğrenim düzeyinde mezun durumda olmaları şarttır.

1.9 Sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren iki yıl geçerlidir.

KR Kariyer Rehberlik'in Notu:

1.8 maddedeki mezun olma şartı sınava giriş için değil, tercih ve yerleştirme işlemleri içindir. Sınava giriş için mezun olma şartı getirilmiyor, aksine sınavın geçerlilik süresi içerisinde mezun olabilecek herkesin sınava girebileceğini belirtiyor. Dolayısıyla Açık Lise öğrencilerinin Eylül 2014'de yapılacak olan ve geçerlilik süresi 2016 Eylül'ü olan sınava girmeleri (2016 Eylül'ünden önce mezun olma imkanı varsa), hem devlet memuru olabilmek açısından, hem de tecrübe açısından mutlaka gereklidir.

 

2014-KPSS Ortaöğretim/Önlisans Sınav Tarihi Başvuru Tarihi Başvuru Yerleri Sınav Ücreti
Kamu Personel Seçme Sınavı
2014-KPSS Ortaöğretim/Önlisans

27.09.2012

18.06.2012
04.07.2012

ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri,
Ortaöğretim Kurumları,
www.osym.gov.tr

35 TL
..................

Etiketler:

Kimler KPSS'ye Girebilir? Açık Lise öğrencileri KPSS'ye girebilir mi? AOL, KPSS'ye girmeli mi? KPSS ve AOL, KPSS ve Açık Lise, KPSS Ortaöğrenim Puan Hesaplama, KPSS Lise Puan Hesaplama, KPSS testlerin kapsamları, KPSS Soru sayıları