"Açık Lise Ders Seçimi"

Açık Lise'de, yani ister AÖL ister MAÖL'de okuyan ve daha fazla dönem-yıl kaybetmeden lise diplomasını almak isteyen öğrencilerimizin mezun olabilmek için dikkat etmeleri gereken bazı noktları ve işleri kolaylaştıracak bazı önerileri aşağıya sıraladık. Bir kaç dakikanızı ayırıp okumanız yararınıza olacaktır:

 • Kayıt yenileme, ders seçimi ve sınav zamanlarını unutmak: AÖL Müdürü Osman Özdemir'in bir kaç röportajında belirttiği en önemli geç mezun olma sebepleri arasında bu tarihleri kaçırmak-unutmak, yani zamanında kayıt yenileme ve ders seçimi yapmamak, sınavlara hiç girmemek veya hiç hazırlanmadan (Aaa, yarın sınav varmış!... diyerek) girmek geliyor.

  • Adınızı ve yaşadığınız şehri bir SMS'le 0553 417 22 72 nolu KR Açık Lise Yayınları'nın telefonuna gönderip SMS Bilgilendirme Servisimize kaydınızı yaptırıp bilgilendirme mesajlarımızı alarak bu sorunu çözebilirsiniz. Özellikle belli aralıklarla internete girme imkanı olmayan, yoğun iş temposu olan bütün öğrencilerimize KR Açık Lise Rehberliğinin ücretsiz SMS'le bilgilendirme servisinden yararlanmalarını tavsiye ediyoruz. Kontenjanımız sınırlıdır, üye olmakta acele etmenizi tavsiye ederiz.

 • Yanlış ders seçimi yapmak: Mezuniyet şartlarını gözönünde bulundurmadan yapılan ders seçimleri sonucunda alması gereken alan derslerini ve ortak dersleri almadan 8 dönemi geçirenler olabiliyor. Yine ders seçimini yaparken dikkatli ve düşünülerek yapılan ders seçimleri, işinizi kolaylaştırabilir de zorlaştırabilir de.

  • Mezuniyet şartlarına bakarak, almanız gereken ortak dersleri ve alan derslerini tamamlayabilir ve ileride yaşanabilecek tatsız süprizleri önleyebilirsiniz.

  • Bu nedenle, örneğin aynı dönemde hem Türk Edebiyatı 3, hem de Seçmeli Türk Edebiyatı 3 seçerek bir derse çalışıp iki dersin kredisini kazanabilirsiniz. Öte yandan, 30 krediyi alakasız derslerle dolduran kişi, hangisine çalışacağını bilemeden dönemi geçirip 30 kredinin yarsını bile veremeyebilir.

 • Doğru ders çalışma yöntemlerini bilmemek, yardım alamamak veya yardımcı kaynaklar kullanmamak: Düzenli ders çalışma alışkanlığınız yoksa, nasıl daha etkili ders çalışacağınızı bilmiyorsanız ve çevrenizde yardım alabilceğiniz kimse yoksa ortalama 1,5-2 ay gibi sürelerde ortalama 8-10 farklı dersle uğraşmak geröekten zordur. Ne yapabilirsiniz?

  • Yardımcı kaynaklar testler, çıkmış sorular, tv dersleri gibi) kullanabilirsiniz (Açık Lise sınavlarına nasıl hazırlanabilirim? başlıklı sayfaya göz atın!).

  • Ortalama 100-200 sayfalık ders kitapları arasında boğulup pes etmek yerine, öncelikle çıkmış soruları çözmeye çalışarak durumunuzu görebilirsiniz (bir tavsiye etmiyoruz, ama bazı arkadaşlarınız sadece çıkmış soruları çözerek de dersleri verdiklerini söylüyor). Çözemediğiniz sorular varsa çözümlü sınav sorularının bulunduğu yardımcı kitaplar (fasikül ve soru bankaları) işinize yarar. Yine önce çıkmış sorularla karşılaşmak kitaptan çalışırken nereye dikkat edeceğinizi görmek açısından da işinizi kolaylaştıracaktır.

  • Açık Lise sınavlarına nasıl hazırlanmalı başlıklı yazımızda yararlı tavsiyeler bulacaksınız (özellikle ikinci kısımda) buyrun bir göz atın!

DERS SEÇİMİ İLE İLGİLİ AÖL MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN AÇIKLAMASI 

Yeni kayıt olup, aktif hale gelen öğrencilerimizle, Kayıt Yenileme yapan öğrencilerimiz derslerini seçebilirler. Ders seçimi yaparken aşağıda sıralanan maddelerin dikkate alınması öğrencilerimizin yararına olacaktır.

1. Alanlı Öğrenciler;
Bu öğrencilerimizin, öncelikle ortak (zorunlu) ve alan derslerini seçmeleri, daha sonra "seçmeli derslerden" seçim yapmaları yararlarına olacaktır. Öğrenciler alan kredisini tamamlamak için, muaf olduğu alan derslerini tekrar seçebilirler.

2. Alansız Öğrenciler(Alan Yok);
Bu öğrencilerimizin, öncelikle ortak derslerini seçmeleri, daha sonra "seçmeli derslerden" seçim yapmaları yararlarına olacaktır.

Sistemde ders seçme işleminin nasıl yapılacağına ilişkin açıklamalar için buraya tıklayınız.

AÖL MÜDÜRLÜĞÜ DERS SEÇME ÖNERİSİ

Açık Öğretim Lisesine İlköğretim / Ortaokul mezunu olarak (diploma ile) Yeni Kayıt (İlk Defa) yaptıran öğrencilerimizin, aşağıdaki listede sıralanan dersleri seçmeleri yararlarına olacaktır.

 

DERS KODU

DERS ADI

KATEGORİ

KREDİ

111

DİN KÜLT. VE AHLAK BİLGİSİ -1

ORTAK

1

131

TARİH - 1

ORTAK

2

151

COGRAFYA - 1

ORTAK

2

161

MATEMATİK - 1

ORTAK

4

168

GEOMETRİ - 1

ORTAK

2

181

YABANCI DİL - 1

ORTAK

3

401

DİL VE ANLATIM 1

ORTAK

2

411

TÜRK EDEBİYATI 1

ORTAK

3

421

FİZİK - 1

ORTAK

2

431

KİMYA - 1

ORTAK

2

441

BİYOLOJİ - 1

ORTAK

2

483

SAĞLIK BİLGİSİ - 1

ORTAK

1

 

Öğrencilerimiz ders seçme işlemini nasıl yapacak?

Sistemde ders seçme işleminin nasıl yapılacağına ilişkin açıklamalar için buraya tıklayınız.

 

Etiketler: AÖL Mezun olma şartları, açık lise kolay mezun olma ve ders seçme

 

KR Açık Lise Soru Bankaları 2015 Yeni Baskı "Açık Lise Sınavlarında Kesin Başarı İçin"

Açık Lise Dershanesi İndirimli Ön Kayıt Formu: Tıkla - formu doldur indirim kazan!

Subject *  
Email *  
Nick Name * Rate    
 Confirm Image  Refresh
 
Add Comment

Açık Öğretim Lisesi (AÖL)

AÖL İşlemleri